Jste v sekci:

Ocelovej

2017-07-21

Poslední velitel 311. perutě u Bombardovacího velitelství zahynul před 75 lety

"Pan štábní" Josef Ocelka DFC velel peruti od 30. června 1941 až do 20. dubna 1942.  25. dubna byla 311. pro nenahraditelné ztráty na létajícím personálu přeřazena k Pobřežnímu velitelství.  Velitele přímého jednání připomínají dvě následující písemné poznámky jednoho z navigátorů perutě :

1/ "Generál Janoušek by měl vždy "zasalutovat", když slyší jméno Josef Ocelka, který usadil 311. squadronu na první místo během bombardovacích útoků Wellingtony na německé cíle ".

2/ " Josef mě řekl v únoru 1942, že měl "nepřátelský" rozhovor s generálem Janouškem což snad bylo, že Josef podle úspěchů, jaké nikdo z dalších velitelů 311 nedosáhl, byl pohřben v Brookwood jako Staff Captain, zatímco jiné daleko "menší figury" byli Janouškem povýšení na podplukovníky a plukovníky, poněvadž byli "patolízali" k Janouškovi".

V roce 1991 byla Švernikova ulice na Černém mostě v Praze přejmenován na Ocelkovu. Tato Městská část Praha 14 vydala v roce 2009 publikaci  "Letci v názvech ulic Černého mostu" - ZDE Na str 52 najdete článek "Genmjr in mem Josef Ocelka DFC" Jiřího Rajlicha. Na 53 text "Vzpomínka na dříve zapomenuté hrdiny" od pilotova synovce pana Zdeňka Ocelky. Ten bydlí na Černém mostě.  

Na rodném domě Josefa a Antonína Ocelkových v Nových Dvorech u Lipníka byla oběma bratrům - pilotům Královského letectva - odhalena pamětní deska

- www.vets.cz/vpm/mista/obec/7598-nove-dvory/

POZNÁMKY :

Štábní kapitán Josef Ocelka  DFC nebyl pohřben do československé sekce vojenského hřbitova Brokwood  -  ZDE