Jste v sekci:

Pamětní deska dětem

2012-06-11

Dnes v deset hodin dopoledne byla na zdi Zámečku Jenerálka v Praze Dejvicích odhalena pamětní deska zde internovaným dětem, jejichž rodiče byli zatčeni za heydrichiády a zastřeleni 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.

Čtyřicet šest dětí ve věku pouhých dvou až čtrnácti let tak své rodiče už nikdy nevidělo. První z nich sem byly přivezeny v srpnu 1942. Jejich dvě německé dozorkyně jim zakazovaly mluvit česky a dokonce se i zdravit. Každé starší dítě mělo na starosti jedno malé - například Jaroslava Smržová Annu Moravcovou a Naďa Vykouková Alenu Vyhnisovou. Pobyt dětí na Jenerálce Němci drželi v tajnosti, ale český vrchní kuchař Kocour dopisy dětí pašoval ven a doručoval na nadepsané adresy. Tak se za plotem Jenerálky začali objevovat prarodiče dětí a další příbuzní, aby ratolesti alespoň viděli. Z toho důvodu bylo 14. dubna 1944 všech 46 dětí převezeno do internačního tábora ve Svatobořicích u Kyjova na jižní Moravě. Jedním z nich byla praneteř čs. pilota RAF podpraporčíka Jaroslava Vyhnise.

Pokud nám Městská část Praha 6 zašle fotografii pamětní desky, najdete ji ZDE nebo v sekci Odkazy, Podsekcích Památníky a muzea, Česká republika.