Jste v sekci:

Zachráněné životy

2018-04-28

Před sedmdesáty pěti lety došlo ke třetímu případu, kdy letci československé letky 68. perutě nočních stíhačů neuposlechli rozkaz pozemní kontroly sestřelit prý nepřátelský letoun.

V noci 28. dubna 1943 byl Beaufighter pilotovaný npor. Ladislavem Bobkem s radarovým operátorem praporčíkem Bohuslavem Kovaříkem DFM naveden na údajného " banditu" letícího v kurzu 315 stupňů. Startovali z Peterhead v severním Skotsku, kam byli spolu s dalšími dvěma dalšími posádkami 68. perutě z Coltishallu od 24. dubna posláni. Rozkaz byl letoun sestřelit bez předchozího identifikování.

Během přibližování k cíli rozpoznal prap. Kovařík DFM na radaru, že to není letadlo Luftwaffe, ale britský dvoumotorový bombardér Wellington. Pilot už byl připraven zmáčknout spoušť kanónů a kulometů. Npor Bobek se k velouši ještě více přiblížil a viděl sám, že radarový operátor měl pravdu. Vzdálil se od tzv. " bandity" a hlásil pozemní kontrole, že jde o vlastní letoun. Ta trvala na sestřelení stroje. Wellington zatím přeletěl skotské pobřeží a identfikoval se bliknutím pozičními světly. Pilot Beaufighteru WM-L rozsvítil na pár vteřin svoje a zadní střelec Wellingtonu mu odpověděl správným signálem baterkou. Ten byl jiný po každých dvou hodinách.

Operační důstojník pozemní kontroly vyhrožoval posádce WM-L sankcemi za neuposlechnutí rozkazu. Ti ho ignorovali. Npor. Bobek opět rozsvítil poziční světla Beaufighteru a požádal letiště Peterhead o rozsvícení ranveje a přistál tam před Wellingtonem.

Operační důstojník pozemní kontroly "Ringdown" se oběma našim letcům omlouval a zval je na drink. Ti odmítli. Prap. Kovařík a npor. Bobek zachránili nejen bombardér ale rovněž šest členů jeho kanadské posádky, která při návratu z náletu na Essen v německém Porůří zabloudila až nad severní Skotsko. Navíc jim vysadil "kanár" – přístroj IFF na rozpoznávání vlastních či nepřátelských letadel.

Kanaďané oba naše letce navrhli na vyznamenání. Britové souhlasili. Na Československém Inspektorátu ale bylo rozhodnuto, že osádka WM-L měla být naopak potrestána pro neuposlechnutí rozkazu !!! Tak Bobek s Kovaříkem metál nedostali. Není se co divit, že někteří čs. letci za války odmítali svoje převelení od britských perutí k československým.

Nešlo o první případ, kdy posádky čs. letky 68. perutě nočních stíhačů zachránily život posádek spojeneckého bombardéru, když neuposlechli rozkaz pozemní kontroly ho sestřelit. Před Bobkem s Kovaříkem se stalo totéž Josefu Adamovi s Fridolínem Gemrotem a Janu Šerhantovi s Karlem Kovaříkem.

Bohužel posádka Beaufighteru britské 604. perutě v noci 2. července 1941 jednala neprofesionálně. Cíl, na který byla navedena nad Shaftesbury v Anglii, napřed neidentifikovala, ale hned střílela. Zabili všech šest členů osádky Wellingtonu R1516 československé 311. perutě.

Literatura

Mezi mořem a hvězdami – Martin Vrána 2015

Karel Bednařík – s andělem strážným na zemi i ve vzduchu – nakl. Kolesa 2003

POZNÁMKY

Snímek titulní stránky knihy ze,želého Martina Vrány s životním příběhem jeho dědečka ZDE