Jste v sekci: Publikované články

Životopis rotného Josefa Tománka

Josef Tománek, pilot RAF, se narodil dne 12. 3. 1918 v Přerově, kde s rodiči a sestrou Ludmilou bydleli na ul. Ztracená 29. Jeho otec Josef Tománek, pocházející z Jankovic, byl strojvůdcem a později vlakvedoucím. Maminka Františka Tománková, rozená Pavlíčková, pocházející ze Žeranovic, byla v domácnosti.

Na základní školu chodil v Přerově. Asi od 11 let pak chodil na Gymnázium v Přerově, odkud přestoupil na Reálku v Lipníku nad Bečvou. Létání mu učarovalo již od raného mládí. O létání se pravděpodobně dověděl ve škole nebo ve skautu, jehož byl členem, neboť v té době probíhala akce „1000 letců republice“. V Přerově začal létat na kluzácích a brzy tomuto svému koníčku věnoval značnou část svého volného času.

   

Na kluzáku Masarykovy letecké ligy Přerov + Hanácký Aeroklub Olomouc  

Létání se věnoval i po r. 1937, kdy se celá rodina přestěhovala do Olomouce, kde bydlela na Resslově ulici. Byl členem Hanáckého aeroklubu a jeho nejlepšími kamarády byli Albín Naswetter, Karel Danihelka, Viktor Popelka, Zahradník a Lošťák.

Druhým velkým koníčkem Josefa Tománka bylo malování. Byl velmi dobrý kreslíř i malíř a občas si jako výtvarník přivydělával v reklamě pro obchodní dům ASO (např. byl autorem sloganu „Šetři kasu, kupuj v ASU“). Řada ilustrací se objevila i v jeho školních sešitech.

   

 Před Šmolíkem 218.19 + Na kole Bejbiny E 114

V r. 1938 byl za mobilizace odveden a sloužil na letišti v Olomouci. Po obsazení pohraničí Československa na podzim r. 1938 společně s dalšími členy Hanáckého aeroklubu odešel bojovat proti nacistickému Německu. Pravděpodobně odešel přes Slovensko směrem na jihovýchod, neboť později v jednom ze svých dopisů své tetě Anně Míkové, která žila v USA, napsal, že prošel celou severní Afriku. Dostal se do Istres na jihu Francie a pak do Velké Británie, kde se jako pilot stal členem 311. bombardovací perutě RAF a dosáhl zde hodnosti seržanta. Podle svědectví jeho přátel se i tam věnoval malování, zejména krajinářství.

   

Zleva : Němeček Ladislav, Skořepa Zdeněk, Tománek Josef, Plecitý Miroslav, Rouš Stanislav a Král Čeněk před DX9741 dne 23. října 1941 + Tománek Josef, Danihelka Karel, Lenc Jan a Petr František

Dne 28. 12. 1941 odletěl z letiště East Wretham jako druhý pilot na svůj poslední let v letounu Wellington KX-B (s/n T 2553), jehož cílem bylo bombardování Wilhelmshavenu v Německu. Kapitánem byl Sgt. Alois Šiška, navigátorem F/O Josef Mohr, radiotelegrafistou F/O Josef Ščerba, předním střelcem Sgt. Pavel Svoboda a zadním střelcem Sgt. Rudolf Skalický. Tentýž den byli zasaženi a nouzově přistáli na hladině Severního moře asi v polovině vzdálenosti mezi Holandskem a Velkou Británií. Skalický zemřel při pádu letadla a ostatní celkem šest dní strávili bez pitné vody a s minimem jídla v ledovém Severním moři. Dne 2. 1. 1942 Josef Tománek, který zřejmě podlehl otravě krve, zemřel, a byl svými kamarády pohřben do moře. Po své smrti získal vyznamenání za statečnost.