Jste v sekci: Publikované články

Přísaha 2. července 1935

„Přísaháme při všem, co jest nám svato a v plné shodě se svým svědomím a přesvědčením, že budeme poslušni presidenta a vlády republiky Československé a všech svých velitelů presidentem a vládou ustanovených. Přísaháme, že budeme bez odmluvy plniti její nařízení vždy a všude, i v nebezpečí, bez váhání a odporu, že svých vojsk neopustíme, ale i životy své ochotně dáme na ochranu vlasti a za její svobodu. Přísaháme, že budeme druh druha milovat, sobě věrně státi, v nebezpečí se neopouštěti, ale až do konce se brániti tak, jak nám káže mužná čest a vědomí povinností občanských.

Tak přísaháme“

 

   

 

 

Nastoupení poručíci, v popředí zleva šest velitelů výuky oddělení vojska telegrafního, ženijního, jezdectva, letectva, dělostřelectva a pěchoty. Naproti nim velitel akademie brigádní generál Otakar Zahálka. Jídelna akademie před slavnostním obědem.

Snímky laskavě poskytl pan Jaroslav Popelka

 

Do Prahy k 1. leteckému pluku byli odveleni :

Jindřich Bartoš, Jan Čermák, Stanislav Fejfar, Vladimír Janota, Josef Lorenc, Josef Hanuš, Oldřich Štangl, Miloslav Štěpánek a Josef Žampach

Do Olomouce k 2. pluku :

František Bauer, František Fajtl, Rudolf Fiala, Vladimír Hlavatý, František Hrnčíř, Otakar Korec, Karel Mrázek, Václav Svoboda a Vlastimil Veselý.

Do Piešťan k 3. pluku

Ladislav Fibikar, František Janoušek, Leopold Janíček, Josef Kloboučník, Evžen Pírko, Alois Růžička, Otakar Šidlák Július Trnka, Karel Trojáček a František Wágner.

Z těchto 28 šli Josef Hanuš, Vladimír Janota a Josef Kloboučník k Četnickým leteckým hlídkám

Kromě dvaceti osmi poručíků letectva přísahalo onoho památného dne věrnost republice rovněž sto padesát pět poručíků pěchoty, čtyřicet dva od dělostřelectva, dvacet tři od jezdectva, pět od ženijního a šest od telegrafního vojska.

Níže uvedení piloti jsou k vidění na fotografiích výstavy „Vítězná křídly v sekci „Výstava zámek Plumlov“  :

- Jindřich Bartoš – 101

- Jan Čermák - 578

- František Fajtl – 215, 392, 395, 486, 489, 491, 494, 503, 530, 554 a 575

- Stanislav Fejfar – 80 a 400

- Josef Hanuš – 122, 431 a 449

- Josef Kloboučník – 438

- Karel Mrázek – 58, 164 a 404

- Vlastimil Veselý – 56, 101, 439 a 456

Major Július Trnka je zmíněn v poznámkám ke komentářům snímků číslo 525 a 535.

Snímky Otakara Korce jsou ZDE

 

Zdroje

 

http://www.vojenskaakademiehranice.ic.cz