Černý pátek 29. srpna 1944

29. srpna 2005 Slavičín
Do oblasti poseté nejvyšším počtem míst havárií amerických bombardérů na Moravě na tak malé ploše 29. srpna 1944 - do města Slavičína ve Zlínském kraji nedaleko slovenské hranice jsme vyrazili záměrně přes Velehrad. Severně od Velehradu směrem na osadu Salaš jsme naproti odbočky k tábořišti našli místo havárie B 17. Pršelo jako z konve a tak jsme u památníku zapálili svíčku a spěchali do Slavičína.

V Městském muzeu Slavičín se měla konat beseda veterána 20. perutě 2. bombardovací skupiny Josepha J. Owsianika. Byl sestřelen u Rudic blízko Slavičína a dva členové jeho osádky byli zabiti. Všech devět B 17 20. BG letících na konci bombardovacího svazu bylo sestřeleno. Bombardéry směrovaly na ostravské seřazovací nádraží s cisternami a rafinérii v Přívoze. Kromě těchto devíti šel dolů ještě Liberátor číslo 915 z 429. perutě a B 17 číslo 369 ze 49. perutě.
Podle předem stanovené taktiky doprovodné Mustangy opustily bombardovací svaz nad slovenským Trenčínem s úkolem vyčistit oblast nad cílem. Svaz měl být chráněn Lightningy, ale tyto se zdržely v soubojích se stíhačkami Luftwaffe nad Balatonem. Bombardéry byly náhle bez ochrany a Fockewulfy 190 a Messerschmitty 109 udeřily téměř okamžitě.
První B 17 šla dolů ještě před slovenskou hranicí a další na Moravě. Útok byl tak prudký, že u tří B 17 zřícených hned za slovenskou hranicí přežil pouze jediný člen osádky. Jen návrat Mustangů přivolaných osádkami bombardérů uchránil svaz před nejhorším.
Muzeum města Slavičín se nachází nad hlavním náměstím na Misárkově ulici , otevřeno má ve středu od 13 do 16 a o nedělích 14 - 17 hod. kultura@mesto-slavicin.cz
Naslouchání účastníkům besedy bylo docela dojemné, někteří s nich vzpomínali na Owsianikowo přistání na poli u Rudic.
Veterán se podepsal všem z nás, a jak šel ven, používal chodítko. Taková odvaha cestovat do Evropy v tak požehnaném věku a v takovém zdravotním stavu si zaslouží poklonu. Po setkání jsme odjeli do vsi Šanov, kde v budově školky má pan Michal Žitnik na starosti muzeum. Zde jsou nejen trosky stroje 096 spadlého blízko vesnice, ale rovněž z dalších míst havárií. Kontakt - Michal Žitník, Šanov 108, pošta Slavičín nebo emailová adresa obecního úřadu :
ousanov@volny.cz
Když jsme projížděli Šanovem, jeli jsme kolem památníku věnovaného obětem druhé světové války a B 17 pilotovaný por. Tayne L. Thomasem je na něm také zvěčněn.
Tato Létající pevnost číslo 096 byla sestřelena raketou vypálenou stíhačkou Luftwaffe a přežil pouze kapitán, ačkoliv z mašiny se podařilo dostat více letcům. Jeden člen osádky byl v lese zastřelen německým celníkem, jiný zjevně nezraněn byl zabit palbou německého kulometu. Obě události viděli místní obyvatelé. Klub historie Slavičín dal alespoň třikrát dotisknout knihu „ Letecká bitva nad Slavičínskem". Kontakt Ing. Miroslav Kadlec, viz Informační služba Městského úřadu Slavičín 577342251.
POZNÁMKA : Poručík Thomas unikl na Slovensko a za pomoci Slováků podporujících Slovenské národní povstání, které vypuklo téhož dne, se dostal na povstalecké území. Dne 17. září byl z letiště Tri Duby letecky přepraven do Itálie v jedné ze dvou B 17, a to společně se SSGT Robertem D. Donahuem, zadním střelcem B 17 G číslo 159, sestřeleného u Rudic 29. 8, který Němcům v Trenčíně 30. srpna unikl.

Pamětní deska SSGT Williamu J. Mackovi

střelci B 17 G služební číslo 1609839 u

silnice z Velehradu na Salač, naproti odbočce k

tábořišti. Zabit v akci 7. července 1944.

Levý boční střelec B 17 G číslo 159 SSGT Joseph P. Owsianik na besedě v Muzeu Slavičínska

Dvůr Muzea Slavičínska.

Na Památníku obětem válek v Šanově je rovněž čtyřmotorový B 17 G číslo 096 2Lt Tayne L. Thomase

POZNÁMKA

2. dubna 2016 bylo muzeum v Šanově přestěhováno z mateřské školy do pasekářského domku v obci.

www.sanov-obec.cz/muzeum-letecke-bitvy-nad-bilymi-karpaty/ds-1023

včetně 24 fotografií muzea