Jste v sekci:

Do Sovětského svazu

Rozloučení s nimi proběhlo na Československém leteckém inspektorátu v Londýně. Formality k odjezdu a povinné očkování pro službu v zámoří si vyřizovali asi týden v Liverpoolu. Pak odjeli do přístavu Glasgow.

Skupině velel štábní kapitán František Fajtl DFC a jeho zástupcem byl určen škpt. Jan Klán. Kpt. Stanislav Rejthar zastával funkci náčelníka štábu této letecké jednotky a  poručíci František Chábera a Josef Stehlík se měli stát veliteli obou stíhacích perutí. Jejich piloty byli poručík Rudolf Borovec, ppor. Jiří Řezníček, Leopold Šrom, František Štička, Pavel Kocfelda, František Kruťa, Tomáš Motyčka, štábní rotmistr František Loucký a rotmistři Stanislav Hlučka, Bohuslav Mráz, František Vaculík, Stanislav Tocauer, Antonín Vendl, Jan Skopal a Ladislav Valoušek. Zpravodajským důstojníkem skupiny byl por. Jiří Sehnal.  Dne 21. února 1944 se v glasgowském přístavu nalodili na Reina del Pacifico. Ta plula do Austrálie v prvním konvoji, který si cestu tam zkrátil přes Suez. Během plavby cestující kvůli nebezpečí torpédování ponorkou nacvičovali dvakrát denně nástup na palubu ke člunům a činnost při potopení lodi. Také protiletadlová obrana lodi prováděla cvičné střelby.

6. března Reina del Pacifico s třemi tisíci lidmi na palubě zakotvila v egyptském Port Saidu. Naši letci byli první noc ubytováni v anglickém táboře v poušti, pak blíže Káhiry. 17. března odjeli vlakem do  Haify a zde přestoupili na jiný do Damašku v Sýrii. Tam strávili čtyři dny a 23. března vyjeli nejbližším britským autobusovým transportem do Iráku na jejich leteckou základnu Habbániya a do Bagdádu. Z Habbányie odletěl velitel skupiny škpt.  Fajtl do Teheránu, aby zde se sovětskými úřady domluvil další přesun svých mužů odtud až do Moskvy. Skupině zatím velel škpt. Klán. Skupina pokračovala autem  do irácké Basry a odtud vlakem. Po formalitách na íránské hranici dojeli přes Ahváz až do Teheránu. Dvě jižní třetiny Iránu tehdy byly obsazeny americkou a britskou armádou, severní třetina sovětskou a perskou. Koncem března naši letci přijeli do Teheránu, očekáváni zde svým velitelem.  Tady se naši letci oficiálně rozloučili s RAF. Druhého dubna v šest hodin ráno odstartovala z teheránského letiště sovětským letadlem Li-2 vyrobeným v americké licenci první skupina deseti čs. pilotů a téhož dne přistáli na moskevském hlavním letišti. Od sedmnáctého února do 2. dubna 1944 tito letci procestovali skoro třináct tisíc kilometrů.

Literatura :

Stanislav Rejthar – Dobří vojáci padli  Nakladatelství OSTROV 2002

František Fajtl  - První doma   Nakladatelství Naše vojsko 1980

Josef Stehlík - lovec s přesnou muškou  Nakladatelství Kolesa 2002