Vilém Konštacký

nformace o Památníku obětem první a druhé světové války v Čelechovicích na Hané naleznete na www.celechovice-na-hane.cz,

Podsekcích Údaje o obci, Almanach.  Článek o Památníku byl napsán Ing. Jiřím Sedláčkem podle skutečností známých na přelomu let 2001 a 2002. Z toho důvodu je v deseti řádcích věnovaných navigátorovi Československé 311. bombardovací perutě Vilému Konštackému narozenému v obci dne 17. listopadu 1914 uvedena věta : „ Hrob Viléma Konštackého se dle neověřené zprávy údajně nachází u Den Helderu v Nizozemí“. Ing. Sedláček vycházel z knihy „ Mnozí nedoletěli“ Františka Louckého, jenž vyšla 1989. Ani jediný přeživší člen osádky kapitán Wellingtonu T 2990 Vilém Bufka, který po válce rodiště Viléma osobně navštívil, u jeho hrobu osobně nebyl.

V létě roku 2005 odjel do Holandska příbuzný navigátora pan Radan Bukva s manželkou s cílem jeho hrob najít. Proto se ubytovali blízko Den Helderu, kde za druhé světové války byla poblíž letecká základna Luftwaffe, nad kterou musel bombardér proletěl při cestě nad cíle v severním Německu.  Radan Bukva měl s sebou článek „ A věže mlčely“ uvádějící, že T 2990 dopadl na pozemek manželů Aetenových u obce Nieuwe Niedorp a na místě havárie se měl údajně nacházet kříž.

Manželé byli ubytováni u asi sedmdesátileté dámy, která druhou světovou válku prožila v Amsterdamu a Němce hluboce nenáviděla. Když slyšela o záměru manželů Bukvových najít jak hrob Viléma, tak i místo havárie T 2990, pustila se do pátrání.  Její telefonát do nemocnice v Alkmaaru, kde byl Vilém Bufka ošetřován, nic bližšího nezjistil. Kontaktovala rovněž pana Van Aetena z Nieuwe Niedorp a domluvila u něj osobní návštěvu na příští den.

Dcera této ochotné paní si vzpomněla, že její učitel z doby války pocházel právě z Nieuwe Niedorp. Shodou náhod to byl očitý svědek pádu letounu a dokonce ochoten s nimi mluvit. Třetí svědek pan Aat Witt v telefonickém rozhovoru oznámil, že už řekl vše a nemá zájem s Bukvovými mluvit. Paní domácí jim ale zařídila také nahlédnutí do archívu obce Nieuwe Niedorp.

Hrob Viléma ani dalšího z pěti členů osádky T 2990 se na hřbitově  v Den Helderu nepodařilo najít ani po dvouhodinovém hledání. Za doprovodu ubytovatelky jeli Bukvovi příští den do Nieuwe Niedorp k Aetenovým, kteří uměli německy velmi málo a navíc anglicky vůbec. Přestože farmu koupili až po druhé světové válce, ale o událostech během ní byli informováni velmi dobře od původních majitelů. Zavedli návštěvu za hospodářskou budovu a tam u hájku stála ohrada pět krát pět metrů s křížem a žulovou deskou se jmény letců, kteří dodnes leží nevyproštěni na místě havárie T 2990 v hloubce sedmnácti metrů. Dopadli prý přesně na to místo.  Původně zde prý stál prostý dřevěný kříž a nápis „ Died for their country“ – Padli za svou vlast.

 Informace o výletu do Holandska pocházejí z knihy Radana Bukvy  „Let bez návratu“, jenž vyšla roku 2007 v nakladatelství ARSCI a jmenovaný nám ochotně poskytl i další údaje. Děkujeme jak jemu, tak Jiřímu Sedláčkovi.

 

   

Památník obětem první a druhé světové války v Čelechovicích na Hané stojí naproti sokolovny na křižovatce ulic U sokolovny a Ruská.

Pokud přijíždíte do obce od Smržic, Památník je na pravé straně. Sousedí se zdravotním střediskem, u nějž můžete zaparkovat.

 
 
 

Protože se na stavbě Památníku finančně podílela, jsou u Vilémova jména jak další slova, tak i fotografie. Den úmrtí má být 23. června.

 

 

Jména Viléma Konštackého, Leonarda Smrčka, Aloise Rozuma, Jana Hejny i Karla Valacha najdete rovněž na panelech 33, 36 a 37 Památníku Runnymede, kde jsou uvedeni všichni letci, jenž nemají řádný hrob.