Památník hřbitov St Duthus Tain

Památník čs. letcům 311. bombardovací perutě byl odhalen 9. srpna 2007 velvyslancem České republiky ve Spojeném království Janem Winklerem a britským poslancem Johnem Thurso, vnukem Sira Archibalda Sinclaira, Ministra letectví v letech 1940 – 1945.  Datum nebylo náhodné, přesně před šedesáti třemi roky byla peruť přesunuta sem, na svou sedmou a poslední základnu a působila zde až do 4. června 1945. Akce se na hřbitově v St. Duthus v Tainu zúčastnilo přes sto lidí, nejstarším z nich sedmadevadesátiletý Vilém Kauders, jenž přiletěl se svojí manželkou Inge až z New Yorku. Dalšími hosty byli i A/M Sir John Harris a A/V/M George Chessworth. Oba za druhé světové války sloužili u 201. perutě RAF, jejíž proslulé protiponorkové eso  kpt. Leslie Baveystock  dne 27. prosince 1943 se svým Short Sunderlandem neúspěšně zaútočil na německý lamač blokády Alsterufer. Brzy poté byla loď smrtelně zasažena pumami svrženými z Consolidated Liberatoru čs. 311. perutě pilotovaného poručíkem Oldřichem Doležalem. Potopení Alsteruferu patří k největším úspěchům československé 311. bombardovací perutě. Akci byl přítomen redaktor skotského deníku The Herald, místního deníku Northern Star a informoval o ní rovněž edinburghský večerník a televizní stanice BBC.

POZNÁMKA :

Major John Fielding se v minulosti i v současnosti stará o údržbu hrobů osmnácti československých letců uložených k věčnému spánku na hřbitově St. Duthus v Tainu, hrabství Higland. Vyjadřujeme mu náš vděk.

Podklady k textu byly laskavě poskytnuty současným předsedou Svazu letců svobodného Československa pplk. Arnoštem Polákem. Děkujeme

Projev veterána 311. perutě a jednatele Svazu letců Svobodného Československa pplk. Arnošta Poláka. Přítomni vojenský přidělenec Českého velvyslanectví plk. Robert Vágner a kadet RAF.

Památník je právě odhalován zleva poslancem Johnem Thurso a naším velvyslancem Janem Winklerem.

„ Na památku všech členů 311 čs. perutě RAF Pobřežního velitelství, kteří dali svoje životy, abychom my mohli žít. Nebudou zapomenuti.“ Vlevo znak Pobřežního velitelství, vpravo čs. 311. perutě s husitským heslem : „ Na množství  nehleďte „

Velvyslanec Jan Winkler, veterán Vilém Kauders a Inge Kaudersová u hrobu kpt. Josefa Simeta pohřbeného zde 13. dubna 1945.