Pomník Holice Olomouc

Stavbu památníku iniciovala Komise městské části Holice. Ten byl zhotoven panem Milanem Poliánem. Nachází se před budovou prvního stupně Základní školy na Návsi Svobody. Hned vedle chodníku napříč malým parkem. Ten je situován mezi oběma silnicemi lemujícími obě strany výše uvedené podélné návsi.

Mezi zúčastněnými členy rodin byl kromě Mgr. Horské rovněž třiadevadesátiletý bratr pilota Ladislava Valouška a syn zbrojíře Cyrila Sklenáře, který jako důchodce pracoval v místním pivovaru. Byli přítomni rovněž členové místního Sboru dobrovolných hasičů, Sokola Olomouc, jakož i plumlovské a olomoucké odbočky Českého svazu letectví.

Po třech projevech a položení věnců přítomní vyslechli večerku vojenského trubače a českou státní hymnu v podání žesťového kvintetu.

POZNÁMKY

1/ Ani v jednom ze tří projevů nebylo zmíněno letiště holického Hanáckého Aeroklubu. Další tři piloti – Albín Nasswetter stíhač britské 1. perutě a piloti Wellingtonů T2553 a R1167 československé 311. bombardovací perutě Josef Tománek a Karel Danihelka - byli před druhou světovou válkou jeho členy. Zde jsou seřazeni podle pořadí úmrtí. Článek o Josefu Tománkovi je v sekci "Publikované články"

2/ Vladimír Horský je zmíněn v knize o akrobatickém esu Václavu Jíchovi DFC AFC "Nikdo nebude zapomenut" od Petra Šatry a Karla Smoly. Vladimír zahynul v boji se svazem padesáti devíti Heinkelů 111 a jejich doprovodem Me 109 dne 26. září 1940. Bomby zničily dvě hlavní továrny na Spitfiry na jižním pobřeží ve Woolstonu a Itchenu u Southamptonu.

3/ Více o Vítězslavu Lepaříkovi – druhá část dokumentu České televize "Stínoví vojáci"

Literatura

Nikdo nebude zapomenut – Petr Šatra Karel Smola

Handbook of Great Aircraft of WWII