Jména Arnošta Mrtvého a Vojtěcha Kubalíka

Jména pilota 313. stíhací perutě královského letectva Arnošta Mrtvého a dalších čtyř obětí druhé světové války jsou vpravo od vchodu do místní kapličky. Tam je uveden v hodnosti rotmistr. Kaplička se nachází v centru Hrdibořic asi dvacet metrů od křižovatky dvou cest směrem k centru obce. Jedna silnice vede od sjezdu z výpadovky č 18 Prostějov - Přerov u místního hřbitova rovně do centra obce. Druhá ze Štětovic do Biskupic s křížením silnice č. 18.

Právě na křižovatce výše uvedených silnic protínajících Hrdibořice stojí rodný dům č. 47 pilota čs. 311. bombardovací perutě plk. Vojtěcha Kubalíka. Rodné domy obou pilotů RAF číslo 47 a 55 jsou na dohled od sebe. Oba odsud odešli 30. června 1939 bojovat proti Hitlerovi společně. Pěšky přes Štětovice na zastávku vlaku v nedalekých Vrbátkách a vlakem do Ostravy.

Ve Francii se jejich cesta rozdělily. Arnošt byl s dalšími čs. letci ve stanovém táboře u letiště Paux.  Pak odvelen do Chateauroux. Už 19. června 1940  odplul z Bordeaux na lodi Arry Schaeffer do Falmouth v Anglii. Tam přistáli o čtyři dny později.

Vojtěch Kubalík nastoupil v jihofrancouzském Port Vendres 24. června na britskou loď Appapa. Ta v Gibraltaru čekala na sestavení konvoje. Odsud vyplula 28. června a zakotvila v Liverpoolu 7. července.

Pilot 313. perutě čet. Arnošt Mrtvý je zmíněn na stranách 163 - 166 knihy Františka Fajtla "Vzpomínky na padlé kamarády" v kapitole věnované Prokopu Brázdovi.

Fotografie hrobu rotmistra Arnošta Mrtvého číslo 4A.C.7 na hřbitově Schoonselholf v belgických Antwerpách je od 12. ledna 2011 k vidění na www.fcafa.wordpress.com/not-forgotten-belgium/ v článku Schoonselhof.

Urna s hlínou z jeho hrobu byla v roce 1998 vložena Mgr. Boleslavem Povolným do krypty Památníku zahraničních letců v Prostějově. Článek včetně bílého jména Arnošta Mrtvého na černé desce krypty Památníku - viz : Odkazy, Památníky a muzea, Česká rep, Památník zahraničních letců.

Zdroje :

Českoslovenští letci ve Francii Josef Váňa Jan Rail AVIS MNO 2005

Vzpomínky na padlé kamarády - František Fajtl  Mladá fronta 1980

Odhalena rok po válce za účasti členů všech pěti rodin a dalších obyvatel obce.

Odhalena 27. dubna 2017.  Iniciativa Vojenského spolku rehabilitovaných Olomouc Plk. Kubalík byl zakládajícím členem.