Jste v sekci:

311 a Lidice

2012-06-10

Přesně před sedmdesáty lety se 311 zrovna přesunovala vzduchem i po moři na bázi Talbenny na jihozápadním pobřeží Walesu.

Stále ještě v Severním Irsku se toho dne pilot a navigátor perutě - bratranci Josefové Horák a Stříbrný z vysílání BBC dozvěděli o vyhlazení své vesnice a tragickém osudu všech rodin z Lidic.

Po smrti Reinharda Heydricha  4. června 1942 na zranění způsobené parašutistou Janem Kubišem  Hitler požadoval jako odplatu zastřelit deset tisíc mužů z Protektorátu. Heydrichův nástupce K. H. Frank se proto snažil za každou cenu najít nějakého viníka a tím rozzuřeného Hitlera uklidnit. Jméno Josefa Horáka bylo před vyšetřujícími gestapáky mnohokrát řečeno ženatým Říhou, jehož dopis na rozloučenou s milenkou Annou obsahující slova „co jsem udělal to jsem udělal“ dívčin zaměstnavatel Pála odevzdal české policii.

Přestože výslechem gestapo zjistilo, že Říha se pouze vychloubá a útok na Heydricha neprovedl, jméno Josefa Horáka už měli zaznamenáno z výslechů prvního chyceného parašutisty Františka Pavelky vysazeného na území Protektorátu už 4. října 1941. Adresu Pepiho Horáka z Lidic dostal Pavelka v Británii před akcí jako jednu z kontaktních adres. Tím došlo gestapo k závěru, že Horák byl jedním z útočníků na Heydricha a proto byly vybrány za oběť právě Lidice. Nejen příslušníci 311 tak měli o důvod víc mstít se.

POZNÁMKY : - Rodiny Horákových a Stříbrných byly zastřeleny "až" 16. června v Praze Kobylisích, když

                       byly vyslýchány už od noci ze 4. na 5. června.

                    - 81 lidických dětí bylo už 2. července zavražděno výfukovými plyny v táboře Chelmno.

                    - Před absolvováním pilotního výcviku byl Josef Horák předním střelcem Wellingtonu

Článek  „311 v Aldergrove“ otevřete ZDE