Jste v sekci:

Tři výročí

2011-07-28

O pplk Bohumilu Ryšánkovi, blízkém příteli pplk. Josefa Ocelky DFC

Včera byl k výročí narození navigárota 311. perutě pplk. Bohumila Ryšánka vložen první článek o části jeho života zmiňující jeho anabáze v Polsku, Cizinecké legii, Francii, jakož i v Anglii jako příslušníka 1. československého pěšího praporu a Bohumilův nějšťastnější den jeho života 6. dubna 1942 na letišti East Wreatham. Příběh pokračuje popisem výcviku střelce a navigátora v Kanadě a po úspěšném absolvování končí ceremoniálem předání symbolu navigátora - křidélek s písmenem O na uniformu.

Dne 2. srpna bude k výročí veteránova úmrtí uveřejněn článek druhý popisující Ryšánkovo absolvování Školy základního průzkumu v Summerside, jeho působení jako instruktora navigace stíhacích pilotů v Mountain View i výcvik u 111. Operační výcvikové jednotky na Bahamách. Tam létal na B 25 a B 24 s Františkem Janouškem a poté Liberátor s budoucím kapitánem svojí posádky číslo 26 Vladimírem Slánským. Příběh nekončí 9. květnem 1945, kdy v Praze druhá světová válka skončila, ale zmiňuje i Bohumilovu poslední hlídku vyhledávájící kapitulující německé ponorky 1. června, jeden červencový a pět srpnových letů z Manstonu do Prahy. Posléze pokačuje Bohumilovou demobilizací,udělením britského občanství a jeho mírový život až po rozprášení popela jak jeho, tak manželky Almy do řeky v Ogmore Vale. 

Dnes byl k 70. výročí vydání upomínkového listu " Kamarádům ze staré party" uveřejněn jeho text vysvětlující, proč šli naši bojovat.