Jste v sekci:

Výzva internovaným ve Svatobořicích

2011-05-27

Pro chystané články o internačním táboře ve Svatobořicích - Mistříně u Kyjova prosíme o zaslání vzpomínek jak pamětníky, tak jejich rodiny.

Zatím máme příslib spolupráce od bratra Vladimíra Dominika a dcery Floriána Jahody - oba sloužili u 311. perutě. Členové rodin některých příslušníků RAF nebo pozemního vojska bojujících proti Hitlerovi v zahraničí byli do tamější internace posíláni po vlně zatýkání 17. a 18. září 1942.

Tak se němečtí okupanti snažili omezit množství kontaktních adres, na nichž by padákoví agenti mohli hledat přístřeší a pomoc. Například první parašutista vysazený na území Protektorátu Čechy a Morava už 4. října 1941 - týden po nástupu Heydricha k moci - byl vybaven adresami manželky parašutisty Karla Svobody a pilota a navigátora 311. perutě Josefů Horáka a Stříbrného z Lidic. Ty druhé sice František Pavelka nevyužil, ale jejich vyzrazením gestapu přispěl k tragédii pro celou vesnici.

Uveřejnění výše uvedené výzvy v den výročí atentátu na Říšského protektora Reinharda Heydricha je tedy na základě historických souvislostí zcela záměrné.