Jste v sekci:

Arnošt Valenta

2019-03-31

Byl zastřelen před sedmdesáti pěti lety jako jediný z jedenapadesáti československých letců RAF zajatých Němci za druhé světové války.

V knize "Zlomená křídla" vydané v roce 1968 nakladatelstvím Naše vojsko je mu věnována třetí z pěti kapitol.

Od 23. března najdete jeho příběh a zapojení do Velkého útěku v článku "Czech the Great Escape"na www.fcafa.com/2019/03/23/czech-the-great-escape/ V češtině i angličtině.

V tom jsou zmíněni rovněž další dva čs. letci, kteří se do objevení otvoru tunelu Harry německým strážným stačili dostat mimo les sousedící s táborem Sagan. Oba válku přežili.

Majoru Arnoštu Valentovi byla v jeho rodišti Svébohově v roce 1973 odhalena na zdi Společenského domu pamětní deska. Dne 8. září 2012 byla na kameni pod ní odkryta druhá – www.svébohov.cz/fotografie/kulturni-a-sportovni-deni-v-obci/100-vyroci-narozeni-a-valenty/

Objevení tunelu strážným zachránilo život dalším dvěma čs. letcům připraveným v baráku 104 vlézt do tunelu – kniha o Josefu Bryksovi MBE "Na útěku" od Luďka Navary a Miroslava Kasáčka. Vydaná 2014 nakladatelstvím Host s.r.o.

V aktualitě "Kulky za pomoc letcům" z 30. června 2017 najdete jména tří mužů a dvou žen z Prahy - ZDE Byli popraveni toho dne v roce 1942 na kobyliské střelnici za ubytování ´Mozku´ Velkého útěku majora Rogera Joyce Bushella a poručíka Jaroslavu Zafouka z 311. bombardovací perutě. Ten se narodil v Praze v roce 1917.

V článku "Czech in Great Escape" jsou v odstavci o kpt. Ivo Tonderovi zmíněni další čtyři letci uprchlí ze Saganu, s nimiž se setkal v libereckém vězení.

Všichni čtyři byli zastřeleni 28. března 1944 a následujícího dne zpopelněni v severočeském městě Most – tehdy Brux. Díky panu Michalu Holému jim byl 24. března 2012 na tamějším hřbitově odhalen památník - ZDE

 

Děkujeme za pomoc starostce Svébohova paní Ing. Martině Šťastné