Jste v sekci:

Den ponížení

2019-03-15

Před osmdesáti lety bylo vnitrozemí Čech, Moravy a Slezska okupována německou armádou.

Den předtím vyhlásilo Slovensko samostatnost a stalo se podřízené Třetí říši. Vojáci české národnosti včetně letců, kteří sloužili v posádkách na slovenském území, dostali rozkaz vrátit se do Čech a na Moravu. S některými z nich zacházeli slovenští šovinisté špatně. Například por. Stanislavu Fejfarovi sebrali všechen majetek. Tento stíhací pilot byl jimi vyhnán na moravskou hranici jen v oblečení, co měl na sobě.

Patnáctého března 1939 sněžilo, takže úlet do Polska navzdory rozkazu vrchního velení by byl riskantní. Po příjezdu jednotek wehrmachtu na jednotlivá letiště Československého vojenského letectva na Moravě a v Čechách byla ke všem hangárům a letounům na ploše letiště okamžitě postavena německá stráž – obrázek číslo 30 ZDE Přístup k nim byl jak českým pilotům, jakož i příslušníkům pozemního personálu zakázán.

V některých městech – například v Prostějově – okupanti hned po svém příjezdu na radnici přikázali změnit směr jízdy po silnici, a to vpravo. Němečtí vojáci začali okamžitě v obchodech nakupovat ve velkém, to nejen máslo.

Okupace českých zemí wehrmachtem prokázala, že slova Winstona Churchilla byla pravdivá. Ten komentoval podpis Mnichovské dohody britským ministerským předsedou Chamberlainem krátce po 29. září 1938 - "Měl jste na vybranou mezi válkou a hanbou. Vybral jste si hanbu a budete mít válku"

Zdroje :

https://citaty.net/autori/winston-churchill/citaty-o-valce

https://www.military-history.org/articles/winston-churchill-quotes.htm

Rebel v oblacích - Josef Havel OFTIS s.r.o. 2012