Jste v sekci:

Zapomenuté oběti

2018-01-03

Před pětasedmdesáti lety bylo v Osvětimi zavražděno v plynové komoře asi deset členů rodin RAFáků a pozemního vojska.

Byli zatčeni 17. září 1942 v rámci akce E 3000 -  Emigranten. Podle vzpomínek Oldřicha Dominika - bratra telegrafisty československé 311. bombardovací perutě - byl on a  jeho otec vězněn v Olomouci v budově zvané "garňák" do 26. října. Poté převezeni do tábora Pod Kaštany v Brně. Dřevěný barák číslo III byl výhradně pro muže zatčené v akci E. Tam jich bylo ubytováno asi sto padesát. Z nich bylo v lednu 1943 vybráno dvacet mužů k odjezdu do koncentračního tábora Osvětim.

Dva z nich byli otec a bratr navigátora 311. perutě Václava Knolla. Miroslav při osobní návštěvě ve Velké Bystřici u Olomouce vzpomínal, že on byl po příjezdu na rampě poslán na opačnou stranu než otec. Jméno Františka Knolla jako oběti světových válek občanů Velké Bystřice najdete na : www.vets.cz/mista/obec/5333-velka-bystrice/  

Podle informace od dcery kuchaře 311. perutě Floriána Jahody byl do plynové komory v Osvětimi poslán také otec pilota 311 ppor. Mečislava Kozáka Josef. Bratr pilota Rostislav selekci na rampě Osvětimi přežil.  Dožil se konce války, stejně jako Miroslav Knoll.

Uvítáme ohlasy od příbuzných dalších obětí z této výše uvedené skupiny.