Jste v sekci:

Bestialita

2017-10-24

Nacisté ji zopakovali v bunkru vyhlazovacího tábora Mauthausen před 75 lety.

V textu Sokolského slibu průkazky č. 315 četaře Miroslava Čtvrtlíka byla už v létě 1940 uvedena prorocká slova :" pod dojmem bestiálních vražd a násilí páchaných německými vrahy na našem bezbranném lidu "... - ZDE

Paní Alena Vyhnisová nebyla jedinou příbuznou československých příslušníků  Královského letectva zavražděnou za okupace. 17. a 18. září 1942 byla na rozkaz Karla Hermanna Franka provedena akce E - Emigranten. Byly zatčeny desítky členů rodin těch, kteří odešli bojovat proti Hitlerovi za hranice.- muži, ženy a děti nad 15 let.

Proto byla spolu s manželkou plk. Karla Klapálka zatčena pouze starší z jeho dvou dcer. Většina žen z Moravy byla během několika dní odvezena vlakem do Kyjova a odsud šly pěšky do internačního tábora ve Svatobořicích  - ZDE Muži byli vězněni v Olomouci na "garňáku", v Brně na Cejlu a v Kounicových kolejích. Asi dvacet bylo 2. ledna 1943 odvezeno do Osvětimi. Například otec a bratr Miroslav radisty 311. bombardovací perutě čet. Václava Knolla z Velké Bystřice. Na rampě  byl radistův otec poslán Dr. Mengellem do plynové komory, Miroslav na stranu života.