Jste v sekci:

Kulky za pomoc letcům

2017-06-30

Před sedmdesáti pěti lety byli na střelnici v Praze Kobylisích zastřeleni tři muži a dvě ženy za pomoc dvěma RAFákům.

Byli to navigátor československé 311. bombardovací perutě poručík Jaroslav Zafouk a pilot stíhač major Roger Joyce Bushell. Druhý byl hlavním organizátorem "Velkého útěku" spojeneckých letců z tábora Sagan ve Slezsku v březnu 1944. Útěk v září 1941 byl Bushellův druhý. Zafouk narozený v Praze se rozhodl hledat úkryt pro oba v hlavním městě Protektorátu Čechy a Morava. Tam se bál sledování obydlí československých vojáků bojujících proti Hitlerovi v zahraničí Gestapem. U Zafouků nemohli být dlouho. Známá Jaroslava Blažena Zeithammelová oba letce ubytovala u nich v bytě v čísle 23 na tehdejší Zbraslavské silnici. Ta byla r. 1972 přejmenovaná na Strakonickou ulici. Za okupace se jmenovala Koenigsaaler Strasse. O dvou letcích věděli rovněž manželé Přidalovi a štábní kapitán československé armády Miroslav Kraus. Ten úkryt prozradil gestapu, které Zafouka s Bushellem v bytě Zeithammelových 19. května 1942 sebralo.

Do centrály Gestapa Peschkova paláce k výslechu byli odvezeni rovněž Ing. Otto Zeithammel, jeho dcera Blažena, syn Otakar, Vojtěch Přidal a Lída Přidalová. O osm dní později zranili dva příslušníci paraskupiny Anthropoid zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha. Téhož dne bylo vyhlášeno stanné právo číslo dvě a začaly popravy v Plzni.

Gestapo se Zafoukem a Bushellem při výslechu nejednalo v rukavičkách. První válku přežil. Druhý byl zastřelen gestapákem Schulzem dne 29. března 1944 v Saarbrueckenu po Velkém útěku ze Saganu.

30. dubna 1942 bylo na bývalé vojenské střelnici v Praze Kobylisích u popravčího kůlu zastřeleno všech pět osob udaných škpt. Krausem.

Jejich jména, věk a čas popravy najdete v Památníku Kobylisy na pamětní desce se seznamem zastřelených toho dne. Jména otce, syna a dcery  Zeithammelových jsou k vidění na pamětní desce na domě číslo 23 ve Strakonické ulici v Praze

Zdroje :

Příslušníci československého letectva v RAF Josef Váňa John Sigmund Ing Emil Padior AVIS MNO 1999

Průvodce Protektorátní Prahou - Jiří Padevět  Academia 2013

www.vhu.cz/muz-jehoz-zrada-prinasela-smrt/

www.vets.cz./vpm.mista/obec/1363-praha-5-Strakonická/

https://www.praha8.cz/kobyliska-strelnice-narodni-kulturni-pamatka.html

www.elsham.pwp.blueyonder.co.uk/gt­­_esc/