Smolina Valašské Klobouky 27. května

2017-05-20

Oslavy stého výročí narození plk. Josefa Balejky vyvrcholí toho dne záměrně.

Budeme si připomínat 75. výročí atentátu na zastupujícího Říšského Protektora Reinharda Heydyricha. Protože ze vsi Smolina nedaleko od Valašských Klobouk pocházel  jeden z aktérů události, člen paraskupiny Silver A Josef Valčík, vzpomínkové akce toho dne budou věnovány i jemu.

V 10.00 se bude u památníku plk. Josefa Valčíka ve Smolině konat Mše svatá a pietní akt. Během něj nad ním proletí dva proudové letouny Armády ČR. Plukovník Balejka k památníku každý rok jezdil vzdát Josefu Valčíkovi poctu.

Ceremoniál na počest stého výročí narození plk. Balejky bude zahájen ve 12.45 u  Památníku československé vzájemnosti na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách. Bude vystavena dobová technika za účasti členů Klubů vojenské historie a Spitfire Clubu. Na radnici bude k vidění dobové letecké stanoviště RAF. Na staré radnici expozice "Českoslovenští letci ve druhé světové válce".

Už 26. dubna 2017 odhalila druhá manželka pilota paní Marie Balejková před místní Základní školou sochu svému manželovi. Více  ZDE

Rotný Josef Valčík seskočil do Protektorátu Čechy a Morava 29. prosince 1941 jako jeden z tříčlenné skupiny Silver A.  Ráno 27. května 1942 signalizoval atentátníkům Gabčíkovi a Kubišovi zrcátkem, že auto s Reinhardem Heydrichem se blíží k místu naplánovaného útoku.

18. června se rotný Josef Valčík společně s dalšími třemi parašutisty - Josefem Gabčíkem, Jaroslavem Švarcem a Janem Hrubým zastřelil v zaplavované kryptě Kostela Cyrila a Metoděje na Resslově ulici v Praze. Osm členů jeho rodiny bylo 24. října 1942 zastřeleno v bunkru koncentračního tábora Mauthausen. Jejich jména jsou ZDE a rovněž na sloupech u kostela.

Výšivka Josefovy devatenáctileté sestry Ludmily Valčíkové zhotovená během věznění v  Terezíně byla použita pro pamětní desku dětem uvězněným v zámečku Jenerálka v Praze 6 - ZDE

POZNÁMKY :

1/ Článek o plk. Balejkovi najdete od 4. prosince 2011 na :http:/fcafa.wordpress.com také v češtině.

2/ Černobílá fotografie salutujícího Josefa Balejky za války nad hrobem čet. Josefa Františka DFM+Bar na  hřbitově Northwood v Londýně je v knize "Zlomená křídla"

3/ Vzhled náhrobku četařů Josefa Františka a Wilhelma Koszarze dne 4. června 2004 najdete ve čtyřminutové sekvenci " Hřbitov Northwood hrob čet. Josefa Františka"  - www.svazletcu.cz, Dokumentární filmy, Svaz letců v Anglii 2004. Je to druhá sekvence od konce.

4/ Foto Českého čtyřlístku" - Balejka, František, Pavlovič, Koszarz - je na snímku 45 filmu "Vítězná křídla" - www.svazletcz.cz, Výstava zámek Plumlov, VK 01 - 05 a na str 198 knihy "Českoslovenští piloti v polské obranné válce 1939" od AVIS MNO 2003.