Jste v sekci:

Podruhé trojitý sestřel

2016-06-29

Před sto lety se český pilot rakousko-uherského letectva Jindřich Kostrba stal leteckým esem

Zopakoval svůj výkon z 18. února 1916. Toho dne ale letěl na nejmodernější německé stíhačce   Eindecker E I. vybavené dvěma synchronizovanými kulomety. Tentokrát Jindřich seděl za řízením dvousedadlové Hansy Brandenburg. Přesto sestřelil dva malé Farmany u Monte Pasubia a Vignoly a jeden velký nad Val Ronchi. Vskutku letecké mistrovství.

Více o této významné osobnosti československého letectva na www.forum.valka.cz - Heinrich Kostrba. 18. srpna 2009 po něm byla na pražském sídlišti Černý most pojmenována ulice. Najdete ji mezi Ocelkovou a Arnošta Valenty. Jméno ulice navrhl pracovníkovi Magistrátu Hlavního města Prahy  vojenský historik Jiří Rajlich. Rada HMP název poté schválila.

POZNÁMKA :

Na Černém mostě se nachází od 11. ledna 2011 ulice Rudolfa Holeky, další významné postavy československého vojenského letectva. Ve jménu ulice je křestní jméno letce záměrně. Holekova ulice už v Praze existuje, a to v předměstské části Klánovicích. Tamten Holeka ale neměl s čs. vojenským letectvem nic společného.

Za spolupráci děkujeme Ing. Jaroslavu Peterkovi a Monice Žídkové z HMP.