Jste v sekci:

Poprvé všech šest

2016-01-16

Před sedmdesáti pěti lety zahynula první kompletní posádka Wellingtonu 311.perutě.

 T 2519 KX-Y se nevrátil z náletu na Wilhelmshaven. Stroj pilotovaný kpt. Antonínem Kubizňákem a rotným Bohumilem Baumrukem musel přistát v Severním moři. Navigátorem posádky byl npor. Josef Hudec a radiotelegrafistou poručík Jindřich Leskauer.  Přední střelec  rt. Rudolf Bolfík a zadní por. Jaromír Král. Následující den pátraly čtyři Welingtony od 311 z East Wreathamu a šest od 9. perutě z  Honingtonu po jejich dinghy. Bezvýsledně.

 Jména členů posádky T 2519 jsou k vidění v Památníku RAF Runnymede v hrabství Surrey na panelech 39, 30 a 33. To Bohumila Baumruka najdete hned jako první shora v sekci "Za svobodu vlasti padli" na Památníku padlým čs. letcům - členům Západočeského aeroklubu na letišti Bory u Plzně. Rudolf Bolfík býval uveden na pamětní desce v základní škole v jeho rodné obci. Podle informace od kronikáře Mikulčic pana Stanislava Rutara byla tato deska za komunistického režimu odstraněna. Jméno  a podobenka interbrigadisty Bolfíka  jsou pouze na náhrobku jeho rodiny. Jaromír Král je připomenut na památníku obětem první a druhé světové války v Malém Hradisku, jenž se nachází naproti hospody. Je tam uveden v hodnosti kapitána letectva.

Zdroje :

František Loucký - Mnozí nedoletěli - Naše vojsko 1989

Jan Rail, Vít Formánek - Žít navěky  - Ostrov 2003

Pavel Vančata - Letec po hvězdách -  Ostrov 2009

www.vets.cz/vpm/mista/obec/3382-male-hradisko/

www.acr.army.cz/acr/raf/cast/003.htm

POZNÁMKY :

Dva rozpory mezi článkem "Interbrigadista v řadách 311. perutě" Petra Radosty a stranou 39 knihy       "Žít navěky" + článkem Toma Dolezala " 311 Sqn Never regard their numbers"  na www.fcafa.wordpress.com.

1/ Jestli Bolfík byl přední nebo zadní střelec Wellingtonu

2/ Zda byl T2519 sestřelen nočním stíhačem Me 110 pilotovaným npor. Egmontem Prinz zur Lippe Weissenfeld nebo přistál na vodu.

Sestřel Wellingtonu 16. ledna 1941 v Severním moři nemá toto eso Luftwaffe v seznamu.