Jste v sekci:

Gratulace

2015-11-04

Dnes slaví sto let nejstarší z československých veteránů Královského letectva plk. Imrich Gablech.

Sotva si někdo umí představit životní podmínky v sovětském gulagu  Tam byl vězněn od jara 1940 do léta 1941 společně s polskými vojáky. Čtyřikrát přestal vidět a zrak mu navrátil polský lékař, kterému se podařilo sehnat rybí tuk. Gablech přežil jen díky  napadení Sovětského svazu Německem 22. června 1941. Z toho důvodu byli zde věznění Poláci a také Imrich Gablech převezeni  pod Moskvu. Zde jim byla nabídnuta možnost bojovat proti Hitlerovi v Rudé armádě.

Více v článku   -  ZDE

          9. listopadu bude v jednu odpoledne na Hanáckém náměstí v Kroměříži odhalena pamětní deska čtyřem letcům a jednomu příslušníkovi pozemního personálu RAF. Dva z nich jsou zmíněni ve výše uvedeném rozhovoru.  Palubní  střelec Karel Valach uletěl společně s Gablechem  dne 7. června 1939 z letiště Piešťany na Slovensku do Polska. Pilot Zdeněk Bachůrek byl s Imrichem Gablechem a Miroslavem Havlíčkem 18. září 1939 zajatý vojáky Rudé armády v Polsku šest kilometrů od rumunské hranice.

Pamětní deska bude umístěna na zeď bývalého Domu armády. Po ceremoniálu má následovat jak beseda, tak vernisáž fotografií.