Jste v sekci:

Bohuslav Kovařík DFM

2015-10-31

Palubní střelec čs. 311. a později radarový operátor 68. perutě se narodil před sto lety.

Jeho životní příběh "Bohuslav Kovarik" napsaný panem Martinem Vránou je od 6. dubna 2014 na www.fcafa.wordpress.com - přes Search. Martinův děda F/Lt Ladislav Bobek s operátorem radaru  létal jako pilot Beaufighteru a Mosquita.

Oba jsou na panelu RAF 02 -  ZDE

Dočtete se o něm také v knize Ladislava Bobka "Mezi mořem a hvězdami"  Viz aktualita z 5. září.

Kromě udělených vyznamenání mu a pilotovi Ladislavu Bobkovi navrhli Kanaďané jedno další za událost z noci 28. dubna 1943. Nápad Kanaďanů . Tehdy startovali z Peterhead na Beaufighteru VIF  WM-L. Ve dvanácti tisících stop byli navedeni pozemní kontrolou "Ringdown" na tzv. Fockewulf 200 Condor. Dostali rozkaz ho sestřelit bez předchozí identifikace. Když se k letounu přiblížili, Kovařík rozpoznal na obrazovce svého radaru Wellington, jemuž nefungoval přístroj pro rozlišení nepřátelského letounu od vlastního - IFF. Radarový operátor pilota varoval včas. Ten už měl prst na spoušti. Posádka WM-L hlásila pozemní kontrole, že letoun, na který byli navedeni, je vlastní. Operátor  trval na sestřelení stroje a vyhrožoval Bobkovi a Kovaříkovi trestem za neuposlechnutí rozkazu. Ti ho ignorovali a pozorovali, jak se Wellington při přeletu skotského pobřeží identifikoval správnými pozičními světly. Proto pilot Beaufighteru ohlásil zadnímu střelci  "velouše" svoji polohu vlastními, rozsvícenými pouze několik vteřin.  Ten odpověděl správným heslem baterkou, přestože se to měnilo každé dvě hodiny. Bobek s Kovaříkem dále dělali, že neslyší výhrůžky pozemní kontroly. Bobek poručil rozsvítit na letišti Peterhead ranvej, zapnul poziční světla Beaufighteru a dovedl Wellington na přistání. Obsluha pozemní kontroly zvala Bobka i Kovaříka na panáka, ale ti chladně odmítli. Posádka kanadské perutě zabloudila při návratu z náletu na Essen. Šest mužů tak vděčilo za svůj život rozvaze našich dvou letců.  Britové nebyli proti návrhu Kanaďanů posádku WM-L  vyznamenat. Československý Inspektorát  ale odmítl souhlasit, protože neuposlechli rozkaz k sestřelu  a měli prý být naopak potrestáni.

Takové štěstí  jako šest těchto  Kanaďanů neměla 2. července 1941 posádka Wellingtonu R1516 československé 311. bombardovací perutě.  Při návratu z náletu na Cherbourg R1516 nefungoval  IFF a byli omylem sestřeleni Beaufighterem 604. perutě nad Shaftesbury. Všech šest členů posádky zahynulo.   

Literatura :

Mezi mořem a hvězdami - Martin Vrána - 2015