Třetí deska na Vendovu památku

2015-02-14

Dnes ve dvě hodiny odpoledne bude odhalena třetí pamětní deska plk. Václavu Jíchovi DFC AFC.

První z nich najdete také v Bohnicích, a to na zdi základní školy v nedaleké ulici Na Bendovce 20, popisné číslo 186 postavené v roce 1920. Malý Václav začal do této obecné školy chodit od září téhož roku do června 1925. Pamětní deska byla odhalena dne 24. května 1995 členy 26. odbočky Svazu letců Praha, která je po tomto slavném leteckém akrobatu pojmenována. Detail pamětní desky je na www.svazletcu-praha.cz.

Druhá byla Vendovi odhalena na jeho rodném domě číslo popisné 105 v Dnešicích jižně od Plzně 30. září 2007. Je k vidění na www.dnesice.cz

Jméno škpt. Václav Jícha DFC AFC je k vidění rovněž na nedalekém hřbitově Bohnice, kde byli pohřbeni jeho rodiče. On ale spí svůj věčný spánek na Římskokatolickém hřbitově ve skotském Haddingtonu. Datum jeho smrti na hrobě rodiny Jíchovy není správné.

Článek o dnes aktuální pamětní desce ZDE

Článek „Plk in mem Václav Jícha DFC AFC“ je od 10. února 2014 na www.svazletcu.cz  ZDE     Je v něm i titulní strana knihy Petra Šatry a Karla Smoly „Nikdo nebude zapomenut“.

Od téhož dne je na www.fcafa.wordpress.com text „Vaclav Jicha – one of the Few“ a od 1. února 2015  –  70. výročí pilotovy tragické havárie – článek „The Search for Vaclav Jicha´s Anson“

Vendův hrob v Haddingtonu je od 5. dubna 2013 na www.fcafa.wordpress.com v článku – Not Forgotten – Scotland.