Jste v sekci:

Vzpomínka na Aťu

2013-09-01

Vzpomínkové setkání na prvního velitele čs. B letky 68. perutě nočních stíhačů majora Vlastimila Veselého DFC AFC se bude konat 20. září v jeho rodišti Hořicích ke stému výročí jeho narození.

 

Vlastimil Veselý, vyznamenaný britským Záslužným leteckým křížem a Leteckým křížem DFC AFC je spolu s Karlem Mrázkem nositelem vyznamenání DFC a řádu Za zásluhy DSO, Františkem Fajtlem DFC, Josefem Františkem DFM, kterému udělili Záslužnou leteckou medaili a Josefem Dudou, jenž obdržel Commander of the British Empire - zmíněn na videokazetě „Piloti prostějovského leteckého učiliště ve druhé světové válce“.  Vlastimilova - Aťova manželka Marta pocházela z Prostějova a pilotův popel byl v říjnu 2002 uložen v hrobě rodiny Mojžíšovy na prostějovském hřbitově. Ceremoniálu se kromě představitelů města a vojenské hudby zúčastnil rovněž Aťův synovec JUDr Jaroslav Veselý z Jičína. Ten svému strýci na rozloučenou zahrál na foukací harmoniku tutéž píseň, kterou se Aťa s Jaroslavem loučil při jejich posledním setkání v Austrálii. Jaroslav ze zápisků svého strýce napsal knihu „Ke hvězdám a do mraků“ jejíž titulní stranu najdete ZDE. Kniha je stále k sehnání u nakladatelství Garamon. Bude se hrát swing, číst úryvky z výše uvedené knihy a promítat film s Aťou.

Podle informace od JUDr Veselého se podobná akce bude konat konat v Jičíně buď 14. nebo 17. října podle časových možností vojenského historika dr. Eduarda Stehlíka. Odtud ze svého bydliště v Argonské ulici Vlastimil odešel roku 1939 do války. Datum akce v Jičíně upřesníme v sekci Aktuality.